Author Topic: Canalizare - în sfârșit pot începe lucrările  (Read 8980 times)

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
Canalizare - în sfârșit pot începe lucrările
« on: 29 January, 2010, 18:34:29 PM »
S-au epuizat contestațiile depuse pentru atribuirea contractului de achiziție publică a lucrării de canalizare a apelor uzate în satele Aroneanu, Dorobanț și Șorogari  - am în vedere soluțiile date de Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor prin care au fost respinse contestațiile. Lucrarea de canalizare va ameliora condițiile de mediu din comunitate cu privire la managementul apelor uzate, pe de o parte, iar, pe de altă parte, va reduce din costurile de utilizare a foselor - mă refer la costul de vidanjare. Nu în ultimul rând, la finalizarea investiției, valorile terenurilor și a construcțiilor se vor îmbunătăți simțitor, având în vedere că acestea dispun de o utilitate publică nouă.
Imediat ce vremea va permite, în primăvara anului 2010, se vor începe efectiv lucrările specifice unei astfel de investiții.
Lucrarea va dura aproximativ 2 ani până la predarea acesteia spre operare unicului operator atestat de pe regiunea județului Iași - SC Apavital SA Iași.
Pe toată perioada derulării investiției se vor produce neajunsuri cu privire la circulația auto și pietonală, cu privire la calitatea carosabilului ca o consecință a excavărilor, etc, motiv pentru care solicit tuturor cetățenilor să dea dovadă de înțelegere și răbdare. Lucrările de canalizare presupun pentru unele zone un deranjament enorm, chiar cu imposibilitatea accesului către gospodării pentru unele momente.  Nu există astăzi tehnologii funcționale care să înlăture toate aceste neajunsuri.
Ca urmare, îmi cer public scuze oricui i se va aduce un disconfort aflându-se în una sau mai multe dintre situațiile de mai sus, dar toate acestea trebuie să le suportăm pentru a ne fi mai ușor după finalizarea investiției.
Cu deosebită consideraţie, Primar Benoni Moruzi.

vasile

• Newbie
  • *
Răspuns: Canalizare - în sfârșit pot începe lucrările
« Reply #1 on: 03 February, 2010, 17:22:52 PM »
pentru cineva care incepe anul acesta sa construiasca o casa ,mai este necesar sa faca fosa?considerand ca nu va fi locuibila in urmatorii 2 ani,neputand fi finalizata in totalitate

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #2 on: 03 February, 2010, 20:09:11 PM »
Bună seara,
Cu privire la oportunitatea și necesitatea găsirii unei soluții cu privire la apele uzate pentru următorii 2 ani, în condițiile în care, cum spuneați, nu vă mutați efectiv, apreciez că această cheltuială, - cu fosa vidanjabilă - nu mai trebuie efectuată.
Pot apare surprize pe perioada implementării proiectului - lipsa lichidităților pentru deconturi, modificări de proiect impuse de anumite situații obiective neprevăzute în fazele de proiectare, etc - dar nu atât de fundamentale și de mari încât termenul să fie derogat cu prea mult până la darea efectivă în funcțiune a întregii instalații.
Apreciez că termenul de 2 ani este realist evaluat.
Cu deosebită considerație.
Primar, Benoni Moruzi.

TUTA1504

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: 06 February, 2010, 20:12:49 PM »
buna seara,domnule primar.sunt un cetatean care a cumparat o casa in comuna aroneanu si momentan am domiciliu in afara tarii,intrebarea mea este:exista un proiect in dezbatere pentru alimentarea comunei cu gaze naturale,un contract pentru salubrizare?credeti-ma vin in fiecare august acasa,aroneanu este un colt rupt din rai,dar gazul si salubrizarea este ceva normal pentru secolul in care traim.multumesc anticipat!

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #4 on: 16 February, 2010, 13:40:48 PM »
Bună ziua,
Cu privire la alimentarea cu gaze naturale a comunei Aroneanu vă fac precizarea că dispunem de un studiu de fezabilitate pentru acest obiectiv de investiții dar pentru care deocamdată nu sunt finanțări deschise în vederea accesării unor fonduri nerambursabile. Partea bună este că acum se face pe cheltuiala SC E-ON GAZ SA alimentarea cu gaz metan pentru zona aeroportului, lucru ce va scuti autoritatea locală de o cheltuială mare ce ar fi presupus acoperirea celor 7 km din respectiva rețea. După finalizarea investiției, va trebui să modificăm soluția tehnică inițială, cu posibilitatea prelungirii rețelei de la aeroport.
Cu privire la aprecierile dumneavoastră precum că gazul ar fi ceva normal pentru acest secol nu vă contrazic, dar mi se pare ca normal să fie apa, canalul, drumurile, energia după care poate și gazul.
Referitor la salubrizarea localităților comunei Aroneanu avem încheiat un contract cu un operator atestat, urmând să procedăm pentru început la operarea în satul Aroneanu - un test pentru 6 luni - și în funcție de cum vor evolua lucrurile vom stabili strategiile și termenele pentru operarea și în celelalte sate componente.
Cu deosebită considerație.
Primar, Moruzi Benoni.

sebyy

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: 02 June, 2010, 19:04:12 PM »
Domnule Primar am "auzit" ca in momentul in care se incep lucrarile la canalizare in Sorogari din urma se va pietrui drumul. Este adevarat sau sunt doar zvonuri ? Si ce e mai important cand vor incepe lucrarile.
Cu stima,
Sebastian AST

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #6 on: 18 June, 2010, 17:27:53 PM »
Bună ziua,
Drumul va „suporta” anul acesta o ușoară pietruire, balastare, pentru a fi posibil accesul cu mașinile încă pentru un sezon de toamnă-iarnă-primăvară. La proiectul cu asfaltarea acestuia am primit răspunsul în sensul că au fost aprobate proiectele cu punctajul cel mai mic de 62 de pct, ori al nostru a primit 52 pct. Conform ghidului de finanțare trebuia să fim evaluați cu 66 de pct, apreciez că evaluarea nu a respectat criteriile din ghid, motiv pentru care am înregistrat în termenul legal contestația, așteptând răspunsul la aceasta. Dacă nu se va rezolva pe cale administrativă, sunt nevoit să mă adresez pe cale contencioasă instanței de judecată pentru îndreptarea acestei erori a reprezentanților organismului intermediar al finanțatorilor - FEADR, în acest sens demarând discuțiile cu o firmă de avocatură din București - procesul, dacă va fi cazul, se va ține la Curtea de Apel din București.
Accesarea fondurilor ca și implementarea proiectelor din păcate este deficitară în România datorită nouă, românilor, pentru că niciun străin nu ne obligă la canoanele pe care ni le impunem - organismul intermediar al finanțatorilor are o autonomie care de multe ori depășește puterea de pricepere și înțelegere chiar a finanțatorului,  acesta nepricepând de ce unele lucruri trebuie să fie atât de alambicate. În cauză, organismul intermediar este Agenția pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit, al cărui președinte este un domn Vadan și nu mai știu cum, care și-a „sforărit” niște aspecte din ghid cu o adresă unilaterală la 3 luni de la data depunerii cererilor de finanțare.
În sfârșit, în trimestrul III/2010 se vor efectua lucrări de îmbunătățire a accesului auto pe drumul în cauză.
Cu deosebită considerație, Benoni Moruzi.

sebyy

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: 17 October, 2010, 18:16:54 PM »
Bună ziua,
Drumul va „suporta” anul acesta o ușoară pietruire, balastare, pentru a fi posibil accesul cu mașinile încă pentru un sezon de toamnă-iarnă-primăvară.
În sfârșit, în trimestrul III/2010 se vor efectua lucrări de îmbunătățire a accesului auto pe drumul în cauză.
Cu deosebită considerație, Benoni Moruzi.

Domnule primar tin sa va anunt ca trimestrul III/2010 e gata ...drumul e la fel sau chiar mai rau....

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #8 on: 21 October, 2010, 19:21:32 PM »
Bună seara,
Drumul de la Șorogari va face obiectul unei balastări ușoare, săparea rigolei dinspre versant și amplasarea unor podețe, toate acestea imediat ce constructorul cu care s-a contractat deja va finaliza alte lucrări în altă zonă, pentru a veni cu echipamentele în Șorogari (camioane, buldoexcavator, autogreder, etc). Cât de curând va aduce materialul necesar, după care vor începe lucrările efective.
Cu privire la termene mai amintesc încă o dată, dacă mai este necesar, că nu toate îmi ies cum îmi doresc referitor la viteza de implementare, dar lucrez cu oameni sau/și cu firme, care au probleme de care de cele mai multe ori nu pot decât să iau act și să aștept soluționarea lor.
Cu deosebită considerație, primar Benoni Moruzi.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #9 on: 22 January, 2011, 19:09:58 PM »
Bună seara,
Începând de joi, 20.01.2011, au început lucrările la canalizarea apelor menajere a satelor Aroneanu, Dorobanț și Șorogari. Se va executa cu prioritate tronsonul de canalizare de 3,6 km înspre satul Dorobanț, deoarece anul acesta avem asigurată finanțarea pentru asfaltarea drumului comunal Aroneanu  - Dorobanț până la km 3,6 (locul de întoarcere a autobuzului). Din informațiile primite de la Ministerul Mediului și Pădurilor, în anul 2011 avem asigurată 2/3 din finanțarea necesară finalizării canalizării în cele trei sate componente ale comunei Aroneanu, astfel încât lucrarea va continua până la recepția finală și în anul 2012.
Revin cu precizarea că pe toată perioada derulării investiției se vor produce neajunsuri cu privire la circulația auto și pietonală, cu privire la calitatea carosabilului ca o consecință a excavărilor, etc, motiv pentru care solicit tuturor cetățenilor să dea dovadă de înțelegere și răbdare. Lucrările de canalizare presupun pentru unele zone un deranjament enorm, chiar cu imposibilitatea accesului către gospodării pentru unele momente.  Nu există astăzi tehnologii funcționale care să înlăture toate aceste neajunsuri.
Ca urmare, încă o dată îmi cer public scuze oricui i se va aduce un disconfort aflându-se în una sau mai multe dintre situațiile de mai sus, dar toate acestea trebuie să le suportăm pentru a ne fi mai ușor după finalizarea investiției.
În urma lucrărilor vom asigura refacerea părții carosabile prin pietruire, în limita fondurilor de care dispunem.
Cu deosebită considerație, primar Benoni Moruzi.

cotrutaflorin

• Jr. Member
  • **
Stimate Domnule Primar,
Sunt nou pe forum, si va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti la cateva intrebari. Am vazut ca in satul Aroneanu au inceput lucrarile la reteaua de canalizare.
Cat estimati ca vor dura aceste lucrari?
Exista finantare pentru ca lucrarile sa fie terminate la termenul propus?
Exista un plan de desfasurare a lucrarilor, ca sa nu ne trezim cu toate strazile satului sapate si neacoperite?
Dupa terminarea lucrarilor de canalizare, se preconizeaza si asfaltarea strazilor?

Va multumesc anticipat si va doresc succes si spor la treaba.

Cu stima,
CotrutaFlorin

bogdancretu

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: 07 February, 2011, 09:55:42 AM »
Domnule Primar,
fireste, prioritate are vatra satului. Dar, dupa ce se incheie lucrarile aici, este vreo sansa ca reteaua de canalizare sa se extinda si inspre platou, unde s-au cumparat locuri de case? Multi ar vrea sa se apuce de construit intr-un an, cel mult doi, dar ezita din cauza lipsei utilitatilor, dintre care curentul e cea mai grava... Va multumesc mult,
B.C.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #12 on: 09 February, 2011, 18:31:41 PM »
Bună seara,
Cu privire la întrebările puse, lucrurile stau astfel:
1. Lucrarea de canalizare a apelor menajere este estimată a se finaliza în 24 de luni de la data începerii lucrărilor.
2. Finalizarea lucrărilor este legată direct proporțional de susținerea financiară a proiectului. Astăzi avem confirmarea că anul acesta avem susținerea financiară din partea Ministerului Mediului și Pădurilor pentru aproximativ 2/3 din bugetul total al proiectului. Probleme sunt și vor fi la cofinanțarea ce cade în sarcina comunei Aroneanu - pentru anul 2011, suma necesară ridicându-se la aproximativ 1.500.000 lei, sumă care depășește posibilitatea bugetului comunei Aroneanu și pentru care va trebui să identific o soluție;
3. Bineînțeles că există un plan de executare a lucrărilor, pe tronsoane și trasee bine determinate, cu predarea amplasamentului și a rețelelor subterane aferente în așa fel încât să nu se întâmple „să ne trezim cu toate străzile - drumurile - satului să fie săpate și neacoperite”.
4. Există un proiect de asfaltare a străzilor depus spre a obține o finanțare nerambursabilă încă din anul 2009, pentru care ne aflăm în litigiu cu organismul intermediar la Curtea de Apel Iași, urmând a aștepta decizia instanței.
5. Lucrarea de canalizare prin prezentul proiect se va extinde până la limita curbei de nivel către platoul despre care vorbiți - Tarlaua denumită popular „La Pietroi”; Cu privire la curentul electric deocamdată nu avem o soluție financiară pentu a rezolva această problemă, dar este printre prioritățile comunei Aroneanu, motiv pentru care este întocmit și depus un proiect spre finanțare, la care nu am primit încă soluția comisiei de evaluare. Ne dorim și sperăm ca într-un termen care să coincidă cu intenția dumneavoastră de construire să reușim să rezolvăm și această problemă.
Cu deosebită considerație, Primar Benoni Moruzi.

cotrutaflorin

• Jr. Member
  • **
« Reply #13 on: 10 February, 2011, 19:46:50 PM »
Stimate domnule Primar,
Va multumesc pentru raspunsul Dv, amabil si pertinent, ca de obicei. Am convingerea ca veti depune toate eforturile ce tin de Dv. spre a reusi identificarea sursei financiare pt. cofinantarea proiectului de canalizare a comunei. Am avea astfel, toti cei care locuiesc sau urmeaza sa locuiasca in comuna Aroneanu, conditii normale si civilizate de viata. Va doresc mult succes, putere de convingere si persuasiune in demersurile Dv. pentru binele cetatenilor comunei.

Cu stima,
Cotruta Florin

bogdancretu

• Jr. Member
  • **
« Reply #14 on: 10 February, 2011, 21:34:03 PM »
Domnule Primar,
va multumesc si va felicit pentru energia si interesul domniei voastre! Cu incredere,
B.C.