Author Topic: Propuneri ,sugestii de lucrari si proiecte pentru comunitatea locala .  (Read 8748 times)

mcbos

• Jr. Member
  • **
       Deschid acest topic cu gandul ca cetatenii din Aroneanu vor veni cu propuneri de lucarari sau proiecte pentru imbunatatirea vietii in comuna .
       Incep eu prin a  ruga primaria sa mai puna un tub sau mai multe pe drumul care face legatura intre drumul Iasi- Aroneanu si satul Sorogari ,paralel cu lacul Aroneanu .
Vin cu aceasta rugaminte din urmatoarele considerente :in perioada anului cand nu este seceta pe dealul de langa lac sunt niste izvoare active care uda drumul .La trecerea unor masini grele drumul capata niste santuri pe aceste portiuni .Prin dispunerea unor tuburi transversal  care sa preia apa de pe versanti si sa o conduca in lac ,drumul ar avea de castigat .

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
Bună ziua,
Solicitarea dumneavoastră este mai mult decât îndreptățită. Am avut intenția să o rezolvăm anul trecut, dar din nefericire a venit iarna mai repede decât ne așteptam și lucrurile au înghețat oarecum. Autoritatea locală a cumpărat încă din decembrie/2009 tuburi pentru 9 poduri și podețe, care actualmente se află în curtea primăriei.
Imediat ce vor apare în zonă buldoexcavatoarele pentru canalizare, am să-i răpesc câteva ore pentru a excava și monta aceste poduri. Pe drumul înspre Șorogari, din câte îmi amintesc, am identificat vreo 3 zone în care apa nu are altă posibilitate de trecere decât dacă se amplasează podețe.
Cu deosebită considerație, primar Benoni Moruzi.

mcbos

• Jr. Member
  • **
Cred ca din punct de vedere al cailor de acces (drumuri) satul Sorogari sta cel mai prost din comuna Aroneanu .
« Last Edit: 03 May, 2010, 13:43:24 PM by mcbos »

mcbos

• Jr. Member
  • **
    Avand in vedere apropierea de lac (solutii costisitoare de consolidare a malurilor ) s-a avut in vedere vreodata mutarea drumului mai in deal cu vreo 50 de m ,de exemplu?

Ca o chestie caracteristica noua romanilor este inversunarea cu care ne realizam proiectele .Am vizitat acum 2 ani Viena .Am facut o comparatie intre realizarea metroului vienez si cel bucurestean .Am fost surprins sa constat ca cel romanesc este mai frumos (cand este curat ,binenteles ).Austriecii cand au dat in traseul metroului de un rau l-au scos afara pe pod la noi s-au gasit solutii costisitoare constructive (inghetarea pamintului ,hidroizolari,drenari ,consolidari etc) implicand costuri pe masura .Peretii metroului austriac sunt placati cu tabla ambutisata vopsita si plastic la noi cu marmura .
     Cine este mai castigat cetateanul vienez sau cel bucurestean?
« Last Edit: 26 May, 2010, 09:07:51 AM by mcbos »

Alexx

• Administrator
  • Full Member
administrarea tehnica a celui romanesc parca apartine francezilor de la alstom

Alexx

• Administrator
  • Full Member
am vazut drumuri mai proaste in iasi :))

mcbos

• Jr. Member
  • **
Intodeauna se poate mai rau, pentru mai bine trebuie munca :fizica si intelectuala .Munca  si asumarea responsabilitatii ele sunt  problemele noastre.
« Last Edit: 13 August, 2010, 18:59:05 PM by mcbos »

mugur

• Jr. Member
  • **
La intrarea pe drumul pietruit ar trebui pus un indicator"FRED FLINSTONE HOME"si asa poate vor veni si vizitatori eventual investitori.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
Bună ziua,
Nu trebuie să fim experți ci doar simpli „beneficiari” pentru a concluziona că drumul comunal Aroneanu-Șorogari este într-o stare jalnică. Îmi însușesc acest lucru și am responsabilitatea celor 2 ani de când încerc să găsesc o soluție. Drumurile comunale (cele care fac legătura dintre satele componente ale unei comune) și accesul în comună - drumul Iași-Aroneanu - au devenit o prioritate încă de la începutul mandatului. Dintre acestea toate, astăzi singurul la care nu avem aprobată o finanțare este drumul comunal Aroneanu-Șorogari.
Am întocmit și depus proiect spre finanțare și pentru drumul de la Șorogari, am primit răspunsul pe 25.05.2010 că este reportat la finanțare, depun contestație pentru că apreciez că au fost unele erori la evaluarea cererii de finanțare din partea reprezentanților organismului intermediar de implementare și am credința și speranța că lucrurile se vor limpezi, prin reevaluarea cererii și emiterea unei decizii favorabile în acest sens.
Cu privire la abaterea traseului actual, acest lucru nu este posibil din mai multe considerente:
- proprietatea comunei Aroneanu este până la limita gardului, dincolo de acesta este municipiul Iași;
- finanțările solicitate pe rural au condiție expresă ca investiția să fie pe administrativul comunelor, cheltuielile care depășesc aceste limite devenind neeligibile, în concluzie neexistând posibilitatea de a fi finanțate;
- municipiul Iași nu are niciun interes de a face o cale de acces pe cheltuiala acesteia pe administrativul său unei alte comunități.
Cu deosebită considerație, Primar Benoni Moruzi.

mcbos

• Jr. Member
  • **
Nu cunosc in amanunt legislatia specifica care reglementeaza schimbul de terenuri intre 2 entitati publice sau  intre o entitate publica si una privata (nu cunosc regimul juridic al terenului de dincolo de gardul ce delimiteaza drumul si  terenul municipiului ) dar sunt sigur ca s-ar gasi o portita legislativa de schimb suprafata pe suprafata . In favoarea acestei solutii vad urmatoarele avantaje si aspecte :
-costul de realizare a drumului este mult diminuat ;
-avand in vedere solutiile constructive de consolidare a malurilor si prezentei apei intodeauna vor exista probleme la respectivul drum  ( zona  este in dezvoltare ,transportul masinilor de tonaj mare vor solicita puternic drumul  prin vibratii si masa );
-costul solutiilor de consolidare a drumului este mult mai mare decat costul actelor care reglementeaza acest schimb de terenuri (cadastru,aprobari,etc);
-schimbul de terenuri va fi acceptat de cealalta parte avind in vedere ca noua delimitare este un lac (cine nu si-ar dori o proprietate marginita de un lac?);
-actuala latura a drumului  ce  se margineste cu lacul este intr-o stare indoielnica in ceea ce priveste curatenia (multe peturi si gunoaie de la pescari si orasenii de weekend) iar in cazul unui eventual proprietar privat acest lucru nu va mai fi permis (omul sfinteste locul);
Multumesc.

mcbos

• Jr. Member
  • **
    M-am adresat cu un e-mail la D-l Deputat Relu Fenechiu si la D-l Senator Varujan Vosganian in care  solicit sprijin in materializarea proiectului facut si respins de comisia respectiva .
    Va tin la curent cu eventualele vesti .
« Last Edit: 11 August, 2010, 17:05:53 PM by mcbos »

mcbos

• Jr. Member
  • **
   Da ,am primit raspuns de la cabinetul D-lui Fenechiu :

"Pentru a avea o imagine de ansamblu asupra situatiei relatata de Dvs si pentru a incerca sa gasim solutii avem nevoie de cateva informatii suplimentare.
Mai exact asteptam sa ne spuneti numele complet al proiectului depus spre finantare si organismul intermediar la care a fost depus.

Va multumim,
Cabinet Parlamentar Relu Fenechiu"

Il rog pe aceasta cale  pe D-l Primar sa ma ajute cu datele cerute de  cabinet  .

Multumesc .

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
Bună ziua,
Vă răspund cu oarece întârziere, motiv pentru care îmi cer scuze (am fost în concediu și nu am mai verificat internetul).
Contestația este depusă la A.P.D.R.P. Iași, poartă numărul de înregistrare 6.347/28.05.2010, finanțarea este prin F.E.A.D.R. măsura 322.
Între timp au apărut răspunsurile la contestațiile depuse - au fost 900 de contestații - și am avut șansa de a recupera 7 din cele 14 puncte de care comunitatea din Aroneanu a fost tâlhărită de către evaluatorii organismului intermediar - APDRP.
Am fost printre puținii dintre cei 900 cărora li s-a admis contestația, în schimb nu este suficient, ne mai trebuie minim 3 puncte (dintre cele 7 care ni se cuvin)  pentru a intra la finanțare. Aștept răspunsul oficial la contestație, adică în scris, - cel de pe site-ul APDRP - apdrp.ro. - este doar cu titlu informativ - pentru a mă putea adresa instanței de judecată, apreciind că în cauză sunt încălcate prevederi legale și procedurale pe care altfel nu le pot corecta.
Cu deosebită consideraţie, Benoni Moruzi.

mcbos

• Jr. Member
  • **
 Multumesc de ajutor .

Am trimis o rugaminte in acest sens si D-lui Deputat  Petru Movila .
Va tin la curent cu raspunsurile .