Author Topic: MODERNIZARE PRIN ASFALTARE DRUM COMUNAL ARONEANU-DOROBANȚ  (Read 10765 times)

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
MODERNIZARE PRIN ASFALTARE DRUM COMUNAL ARONEANU-DOROBANȚ
« on: 19 February, 2011, 21:49:47 PM »
Bună seara,
În acest an avem confirmarea alocării financiare pentru lucrările de la drumul comunal Aroneanu-Dorobanț (încă 2,6 km pe lângă cei 0,9 km executați deja). Imediat ce vremea va permite și după ce vom finaliza lucrările de la conducta de refulare - Pod Aroneanu - Podul de lângă Baza Nautică - respectiv conducta de canalizare gravitațională de la Baza Nautică până la locul de întoarcere a autobuzului, vom emite ordinul de începere a lucrărilor. Partea bună este că avem asigurată finanțarea și avem contract de execuție a lucrării, astfel încât nu vor mai fi alte probleme care să determine întârzierea lucrărilor, cu excepția celor mai sus prezentate (adică a lucrărilor la canalizare). Cu siguranță în acest an vom finaliza lucrarea de asfaltare a drumului comunal Aroneanu-Dorobanț până la locul de întoarcere a autobuzului.
Cu deosebită considerație, primar Benoni Moruzi.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
Răspuns: MODERNIZARE PRIN ASFALTARE DRUM COMUNAL ARONEANU-DOROBANȚ
« Reply #1 on: 05 April, 2011, 23:12:12 PM »
Bună seara,
S-a emis ordinul de continuare a lucrărilor de modernizare a drumului comunal Aroneanu-Dorobanț. Începând cu a doua parte a săptămânii viitoare vor începe lucrările de amenajare în vederea asfaltării. Astăzi dispunem de 1.500.000 de lei din 1.950.000 lei necesari finalizării lucrării, urmând ca până la sfârșitul anului 2011 să găsim soluții financiare pentru a acoperi întregul contract.

schiriac

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: 14 April, 2011, 09:14:52 AM »
Cu adevarat o veste buna, Domnule Primar.  Va felicit pentru spiritul gospodaresc, cumsecadenia si energia pe care le probati la conducerea acestei comune care n-a avut de multa vreme un asemenea edil. Va doresc mult succes in tot ce intreprindeti.

Cu cele mai bune ganduri,
Sorin Chiriac

iulyanah

• Newbie
  • *
Răspuns: S-A SEMNAT CONVENȚIA DE FINANȚARE PENTRU PARCUL DIN ȘOROGARI
« Reply #3 on: 14 April, 2011, 18:38:07 PM »
Buna ziua, sant un nou locatar al comunei Aroneanu, mai exact al satului Sorogari.Ma bucur ca se amenajeaza acest parc...dar o mare problema a satului acesta este lipsa unui drum asfaltat.
Am auzit zvonuri ca este posibil ca din vara lui 2011 sa se asfalteze si aici...macar drumul principal.
Va rog sa confirmati sau infirmati aceste zvonuri si, daca se poate sa ne dati si detalii.
Cu stima,Iuliana Nitescu

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #4 on: 16 April, 2011, 21:00:35 PM »
Bună seara,
Vă mulțumesc pentru aprecieri și vă urez ca toate cele bune să vi se întâmple iar gândurile bune să vă înconjoare tot timpul. Oricum, știu că sunt restanțier cu privire la multe lucruri dar am făcut tot ce am putut, cu ceea ce am avut aici unde ne-am aflat.
Cu privire la drumul de acces în sat Șorogari acesta este aprobat la finanțare nerambursabilă prin Programul Național de Dezvoltare a Infrastructurii iar derularea acestuia se va face numai după implementarea investiției cu privire la canalizarea apelor uzate (în anul 2011 cu siguranță nu se va asfalta drumul respectiv, canalizarea are termen de finalizare undeva în a doua parte a anului 2012, după care se pot face alocări bugetare și pentru drum). Știu că drumul este o problemă și astăzi motiv pentru care încă din vara anului 2008 am întocmit un studiu de fezabilitate și am căutat soluții de finanțare și pentru drum. Totodată nu am făcut niciun pas înapoi ori de câte ori s-au deschis linii de finanțare pentru orice alte investiții (săli de sport, școli noi și reabilitare cele existente, pompe de căldură, împăduriri, formare profesională și burse pentru elevi, alimentare cu apă, canalizare, parcuri, alimentare cu gaz, centre de zi primire copii, etc). Fac precizarea că specialitatea fondurilor nu permite ca banii alocați de finanțator pentru o investiție să fie folosiți pentru alte obiective sub sancțiunea codului penal. Mai mult decât atât, ori de câte ori finanțatorii vor aplica programe de finanțare la care nu vom participa cu siguranță vor participa alții care vor avea și șansa de a accesa fondurile respective. Spun acest lucru deoarece am sesizat o mică „supărare”, îndreptățită la prima vedere, că se lucrează la parc și nu la drum. Accesarea finanțărilor se face în ordinea în care finanțatorii care ne dau banii nerambursabili lansează sesiunile de depunere a proiectelor și ulterior alocațiile bugetare aferente. Parcul de la Șorogari este depus în sesiunea august/2008 iar astăzi abia se fac alocațiile bugetare.
Am spus-o și o repet că duc povara a tot ce lipsește acestei comunități dar există voință din partea autorității locale (prin primar, viceprimar, consilieri locali, secretar, aparat de specialitate al primarului) și cu fiecare zi ceva se schimbă în bine mereu în jurul nostru. Cu siguranță că va deveni doar amintire și drumul despre care vorbiți dar acest lucru va mai dura până când se va întâmpla.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #5 on: 22 April, 2011, 00:01:38 AM »
Bună seara,
Urmare a emiterii ordinului de începere a lucrărilor constructorul a solicitat rezilierea contractului motivând diferența mare de preț de la data contractării lucrării - anul 2009 și până în prezent. Astfel în anul 2009 prețul unei tone de asfalt era de 1.300 lei iar în 2011 este de 2.000 lei tonă. Discuțiile vor mai continua până săptămâna viitoare, iar dacă nu se va ajunge la o înțelegere cu constructorul atunci se va organiza o nouă licitație.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #6 on: 05 May, 2011, 23:31:23 PM »
Bună seara,
Urmare a discuțiilor purtate cu constructorul cu care se contractase încă din anul 2009, s-a dispus rezilirea contractului și începerea procedurilor administrative pentru atribuirea contractului prin cerere de oferte unei alte firme, în conformitate cu prevederile legale în materie referitoare la achizițiile publice. Urmare a acestor demersuri continuarea lucrărilor va mai fi întârziată cu aproximativ 30-45 de zile. Partea bună a întregii situații neplăcute este că se păstrează alocațiile financiare pentru obiectivul de investiții în cauză.
Cu deosebită considerație, Primar Benoni Moruzi.

Flopav

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: 12 July, 2011, 20:36:33 PM »
Buna seara, domnule primar! Avand in vedere ca termenul dat de dumneavoastra a expirat, v-as ruga sa ne tineti la curent cu stadiul drumului Aroneanu-Dorobant. Acesta se strica de la o saptamana la alta si va deveni in curand nepracticabil daca nu se iau masuri. Nu am personal nimic cu dumneavoastra, dar daca ati merge pe acest drum zilnic, cu siguranta lucrarile s-ar urgenta.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #8 on: 16 July, 2011, 14:18:43 PM »
Bună ziua,
Miercuri, 13.07.2011, s-a reușit trecerea prin plenul ședinței Consiliului Județean Iași a noilor indicatori tehnico-economici privitori la modernizarea drumului Aroneanu-Dorobanț. Întârzierea cu care reacționează unele instituții județene asupra cărora nu am putere de decizie nu-mi poate fi imputabilă. Modificare a indicatorilor tehnico-economici a devenit piedica continuării lucrărilor, asta până miercuri când, în sfârșit, printre certurile pe tema Aeroportului s-a putut înțelege și strecura această decizie prin plenul consiliului județean.
Dacă veți urmări site-ul Serviciului Electronic de Achiziții Publice veți găsi ridicată procedura începând de luni, 18.07.2011. Conform termenelor legale, în jur de 4 săptămâni ar trebui să se finalizeze toată procedura și să sperăm că nu vom avea parte de contestații. Partea cea mai neplăcută e că banii sunt alocați pe bugetul anului curent dar drumul va arăta așa sau mai rău până la data noii contractări.
Am tot interesul ca acel drum să fie practicabil, nu trebuie să văd sau să merg mai des pe vreun drum pentru a înțelege starea acestuia. E o realitate iar realitatea nu poate fi contestată decât atunci când drumul va fi finalizat.
Astăzi suntem în situația ca la Ministerul Dezvoltării Regionale pe data de 22.07.2011 să se dechidă deja ofertele pentru modernizarea prin asfaltare a încă 5,3 km drumuri în satul Dorobanț, în continuarea acestuia, iar drumul Aroneanu-Dorobanț este abia în faza de lansare a procedurilor.
Drumul Aroneanu-Dorobanț a creat și creează discuții de la nivel local - cetățenii nemulțumiți din comunitate - până la nivel național - anul acesta va avea loc la Baza Nautică un concurs iar invitații, delegații și concurenții vor trebui să suporte condițiile de trafic impuse de starea drumului.
Vă înțeleg nemulțumirea, dar vă informez că facem tot ce este posibil ca acest drum să fie adus la o stare tehnică corespunzătoare cât mai repede cu putință.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #9 on: 27 August, 2011, 14:43:32 PM »
Bună ziua,
Luni, 29.08.2011, comisia de evaluare se va pronunța cu privire la oferta firmei câștigătoare pentru continuarea lucrărilor de modernizare prin asfaltare a drumului comunal Aroneanu-Dorobanț.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #10 on: 31 August, 2011, 16:17:23 PM »
Bună ziua,
S-a finalizat licitația pentru drumul comunal Aroneanu-Dorobanț, a fost declarată câștigătoare oferta firmei S.C. Euro-Construct S.R.L. Iași, criteriul de atribuire fiind prețul cel mai mic cu respectarea condițiilor tehnice din proiectul de execuție întocmit de comuna Aroneanu.
În principiu nu sunt motive de contestație, este obligație legală să se așteapte termenul de 5 zile lucrătoare pentru înregistrarea acestora, după care se poate încheia contractul de execuție urmând ca imediat după semnarea contractului să emitem ordinul de începere a lucrărilor. Ca urmare, în jurul datei de 10 septembrie/2011 se pot începe lucrările.
Având în vedere că 2/3 din lucrare este bugetată pe anul 2011 ar trebui ca în maxim 30 de zile de la data emiterii ordinului de începere să se finalizeze lucrările de asfaltare, rămânând în lucru după acest termen rigolele.

lapusneanu

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: 19 September, 2011, 19:57:58 PM »
Dragi consateni, voi cum ati inteles ca se traduce "in jur de 10 septembrie"? As crede ca pe drumul "forestier" spre Dorobant se va face o autostrada la cat dureaza inceperea lucrarilor. Sau se asteapta sosirea iernii pentru inceperea asfaltarii, in obisnuitul stil romanesc? Se gandeste oare cineva sa adauge la costurile acestei investitii si facturile reparatiilor masinilor celor care mai merg si la serviciu si circula zilnic pe acest traseu? Rabdarea noastra a depasit deja limitele, domnule primar.  >:(Suntem la o "zvarlitura de bat" de Iasi si nu avem drum, gaz, servicii de ridicare a gunoiului, iar apa si curentul se opresc cand ti-e lumea mai draga, de multe ori zilnic.
Pacat de zona aceasta frumoasa!
Bine macar ca avem parc!

IULIAN NASTASA

• Jr. Member
  • **
« Reply #12 on: 27 September, 2011, 11:20:59 AM »
 Buna ziua dragi Dorobanteni.
Nu ştiţi cum e cu proverbul Românesc "IARNA CAR SI VARA SANIE". La noi în Comună este tocmai invers. Scuze adică în toată ţara.
« Last Edit: 28 September, 2011, 10:10:27 AM by IULIAN NASTASA »

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #13 on: 03 October, 2011, 23:45:54 PM »
Bună seara,
S-a emis ordinul de începere a lucrărilor la drumul Aroneanu-Dorobanț. Comanda de 2.500 tone piatră concasată urmează a fi adusă cu trenul săptămâna aceasta, urmând ca la începutul săptămânii viitoare să se înceapă pregătirea terasamentului.
După finalizarea pregătirii terasamentului se vor începe lucrările de asfaltare propriu-zisă.
Personal nu pot decât să-mi cer scuze pentru întârzierea lucrărilor, dar aceștia sunt constructorii din România, așa înțeleg ei să lucreze și legea sau relația contractuală nu ne permite decât să așteptăm să curgă termenele contractuale pentru a putea aplica ulterior sancțiuni contractuale, sancțiuni care nu rezovă situația drumului.
Este bine de știut că actualul constructor este același care în luna martie avea cu noi contract deja și a renunțat la el prin denunțare unilaterală, după ce a câștigat o licitație de câteva milioane de euro la drumul Iași-Botoșani, lucrare care acum este blocată financiar, blocaj ce i-a creat prejudicii și constructorului, care a participat din nou la licitația reorganizată la Aroneanu din culpa acestuia, de această dată în asociere cu altă firmă, și câștigând-o din nou, criteriul de atribuire fiind „prețul cel mai mic”. Prețul la care a câștigat cea de-a doua licitație este cu puțin peste cel care era cuprins în contractul inițial care a fost reziliat prin denunțare unilaterală de către constructor.
În concluzie, am certitudinea, chiar și cu astfel de constructori și în astfel de condiții, că în toamna aceasta finalizăm lucrarea de asfaltare a drumului Aroneanu-Dorobanț.

IULIAN NASTASA

• Jr. Member
  • **
« Reply #14 on: 05 October, 2011, 14:39:10 PM »
Bună ziua domnule primar.
Poate nu ştiaţi  că astăzi 05.10. 2011, nu mai erau la muncă, cele 2 utilaje şi cei trei muncitore care într-o săptămănă au săpat un şanţ de aproximativ 300 m. Atunci cum credeţi că lucrările să fie gata până la sfârşitul toamnei. Să dea Dumnezeu.