Author Topic: Despre gradinarit  (Read 6248 times)

mcbos

• Jr. Member
  • **
Re: Despre gradinarit
« Reply #15 on: 12 November, 2012, 10:08:20 AM »
@ghia_don

Ai o gradina foarte frumoasa . Este mare ? Se vede ca gradinarul este  pasionat la fel fotograful .  :)
Am vazut ca ai instalatie prin picurare la rosii .Din ce este compusa ? Esti multumit de ea ? Nu se colmateaza diuzele de la calcarul din apa ?
Multumesc.
« Last Edit: 12 November, 2012, 10:15:18 AM by mcbos »

mcbos

• Jr. Member
  • **
« Reply #16 on: 12 November, 2012, 11:29:20 AM »
Am extins totusi aria cultivata cu cativa metri patrati pe care am sadit plante aromatice perene: rozmarin, tarhon, menta, salvie, roinita, ceapa de tuns, leustean. Sa speram ca vor da rezultate.

Ceapa de tuns ? Este ornamentala  cu flori mov-albastre?
De unde a-ti luat menta ?
Multumesc.
« Last Edit: 12 November, 2012, 11:31:10 AM by mcbos »

ghia_don

• Jr. Member
  • **
« Reply #17 on: 13 November, 2012, 17:55:14 PM »
Nici eu nu am mai intrat demult pe forum.
 Ma intereseaza :  soiul pe care il ai ,plantare, timp de inflorire si durata  de floare ,senzatiile olfactive din apropierea unui strat .
Multumesc.

Lavanda mea este soiul angustifolia, superba cind infloreste si total nepretentioasa . Prefera solurile drenate si rezista mai degraba la seceta decit la umezeala mare in sol. La plantare alegi un loc insorit, pentru ca la umbra nu va reusi sa infloreasca .Eu am cumparat seminte si le-am semanat la inceputul anului in conditii de minisera (caserola acoperita cu folie transparenta), iar primavara dupa ce a trecut pericolul brumelor, am plantat plantutele afara , in gradina. Rata de germinare n-a fost prea grozava, dar cele 5 tufe s-au facut maaaari in 4 ani de cind le am.
Se pot prinde si din butasi, pusi primavara direct in gradina, acoperiti cu un pet. Asa scurtezi timpul de asteptare pina la o inflorire bogata. Daca nu gasesti, in primavara cind imi tund eu plantele pot sa-ti dau butasi sa-i pui la prins.
Florile dureaza destul de mult pe planta, pentru ca nu infloresc toate florile de pe inflorescenta odata, ci treptat incepind de la baza..sa zicem cam o luna..Eu le tai cind sint toate florile deschise si le pun la uscat, iar pina toamna se intimpla sa mai apara o inflorire slaba daca anul e favorabil.
Despre miros pot sa-ti spun ca e superb si daca atingi frunzele in orice moment al anului, pentru ca rar isi pierde toate frunzele...iar florile miros puternic doar daca sint in "cantitate mare" si daca le "zadarasti" ;) sa le poti simti de la distanta...In rest mirosul e suav..
Oricum , e o planta pe care merita sa o ai in gradina, face casa buna cu trandafirii :)..

« Last Edit: 13 November, 2012, 21:53:18 PM by ghia_don »

ghia_don

• Jr. Member
  • **
« Reply #18 on: 13 November, 2012, 18:49:59 PM »
@ghia_don

Ai o gradina foarte frumoasa . Este mare ? Se vede ca gradinarul este  pasionat la fel fotograful .  :)
Am vazut ca ai instalatie prin picurare la rosii .Din ce este compusa ? Esti multumit de ea ? Nu se colmateaza diuzele de la calcarul din apa ?
Multumesc.

Multumesc pentru aprecieri! :)
Gradina mea are cam 1000 mp, destul de mare ca sa-mi ocupe timpul 100% pe linga servici ;)..
Instalatia de irigare o am de 4 ani si inca functioneaza, chiar daca pe ici pe colo s-a mai infundat cite o diuza..Initial am avut numai la rasaduri (rosii, ardei ,vinete), dar descoperind cit timp economisesc doar dind drumul la robinet si cita durere de spate scutesc de la carat apa pentru udat, incepind cu al doilea an am prelungit instalatia in toata gradina. :)
http://doina63.sunphoto.ro/Gradina_de_legume/71664846
Este foarte simplu de facut si nu a costat cine stie ce..
Ai nevoie de:
- apa curenta sau un rezervor destul de mare de unde prin cadere , apa sa ajunga in instalatie..
-teava de pp(sau cum s-o chema) din cea neagra cu dungi albastre..
-robineti speciali
-banda sau furtun cu diuze.(eu am banda)
-un filtru de apa montat inainte de intrarea in instalatie (eu nu am, dar e indicat)
Eu am un rezervor de 2000 l asezat pe o platforma cam la 50 cm inaltime, din care apa ajunge cu usurinta la instalatie. N-am nevoie de vreo pompa, deoarece terenul meu are o usoara panta si apa se duce singura unde trebuie :).
Daca te hotarasti sa-ti faci, iti spun si unde se gasesc toate materialele..
Iti raspund cu placere la orice intrebare :).

ghia_don

• Jr. Member
  • **
« Reply #19 on: 13 November, 2012, 19:00:20 PM »
Am extins totusi aria cultivata cu cativa metri patrati pe care am sadit plante aromatice perene: rozmarin, tarhon, menta, salvie, roinita, ceapa de tuns, leustean. Sa speram ca vor da rezultate.

Multumesc.

Sper sa nu se supere schiriac, dar pot sa-ti raspund eu pina intra el aici :)

Ceapa de tuns nu este tot una cu ceapa ornamentala cea cu flori mari globuloase, mov, albastre ,albe..
Pentru mai multe informatii vezi aici
http://agroromania.manager.ro/articole/Diverse/Ceapa-de-tuns_Allium-fistulosum-32.html

mcbos

• Jr. Member
  • **
« Reply #20 on: 14 November, 2012, 11:21:46 AM »
 ghia_don

Mulumesc pentru toate informatiile .

Gradinaritul iti ofera multe satisfactii. Cate persoane muncesc la cei 1000 mp?

Eu am cumparat niste seminte de lavanda si le-am plantat toamna asta  .M-am incadrat in recomandarea de insamintare de pe plic adica luna septembrie . La timpul asta nu am nimic iesit din pamint ,dar Dumnezeu este mare  :)
Lavanda  din fotografie  este comestibila ?

Ce consumul de apa pe zi ai avut vara asta   raportat la suprafata irigata prin picurare ?
« Last Edit: 14 November, 2012, 11:25:52 AM by mcbos »

ghia_don

• Jr. Member
  • **
« Reply #21 on: 17 November, 2012, 22:06:24 PM »
Multumesc pentru aprecieri! :)
Intr-adevar, gradinaritul iti ofera multe satisfactii, dar doar daca iti place ceea ce faci! ;)
Cit despre munca in gradina mea, eu propun, eu comand, eu execut...deci un numar multumitor de persoane la cei 1000 mp ;D
Din semintele de levantica nu vei vedea nimic acum rasarit, pentru ca au nevoie de stratificare pentru a germina...adica au nevoie sa treaca printr-o perioada de frig. Daca le-ai semanat in gradina, ai rabdare pina la primavara cind vor rasari, dar daca le-ai semanat in ghiveci in casa, n-ai mila si da-l afara. Doar dupa o luna poti sa-l aduci in casa la caldura ca sa fortezi germinarea.
Levantica este planta medicinala si este comestibila, se foloseste la ceaiuri, in diferite amestecuri de condimente, in aromaterapie, etc..

La o suprafata de 600mp efectiv irigati, am folosit in medie 2000 l de apa la 2-3 zile...

schiriac

• Jr. Member
  • **
« Reply #22 on: 27 December, 2012, 15:51:26 PM »

Multumesc.

Sper sa nu se supere schiriac, dar pot sa-ti raspund eu pina intra el aici :)

Ceapa de tuns nu este tot una cu ceapa ornamentala cea cu flori mari globuloase, mov, albastre ,albe..
Pentru mai multe informatii vezi aici
http://agroromania.manager.ro/articole/Diverse/Ceapa-de-tuns_Allium-fistulosum-32.html

Sa ma supar? Nici gand! Cine se poate supara pe o persoana atat de cumsecade si saritoare? :) Da, asa e, nu e aceeasi ceapa. Si bineinteles nici nu seamana cu cea obisnuita, nici la gust chiar. E interesanta oricum. Eu am cumparat seminte de la Praktiker si BauMax. N-au iesit toate plantle aromatice insa. Numai salvia, roinita si ceapa de tuns, dar aceasta din urma numai cateva fire care au pierit peste vara. Voi mai incerca.

ghia_don

• Jr. Member
  • **
« Reply #23 on: 27 December, 2012, 20:35:55 PM »
Sarbatori fericite va doresc!!  :)

Anul trecut am semanat si eu si ceapa si usturoi de tuns...dar dupa ce ca au rasarit doar citeva firisoare, nici n-au rezistat la uscaciunea si caldura verii trecute, mai ales ca le-am semanat destul de tirziu si  intr-un loc unde nu am udat .
Mai incerc la primavara.. ;)  voi semana mult mai devreme, imediat ce se poate intra in gradina, dupa topirea zapezii si dupa ce se zvinta pamintul.

schiriac

• Jr. Member
  • **
« Reply #24 on: 30 December, 2012, 21:58:37 PM »
Asa e, trebuie incercat mereu, pana iese cum trebuie  :) . Va urez si eu tuturor sarbatori fericite si un Nou An plin de satisfactii si reusite. Sa aveti cu totii multa sanatate, putere de munca, prosperitate. La Multi Ani!