Author Topic: Discutii cu privire la furnizorul de energie E-on Moldova  (Read 4308 times)

Alexx

• Administrator
  • Full Member
Discutii cu privire la furnizorul de energie E-on Moldova
« on: 20 May, 2008, 18:32:44 PM »
Nici nu s-a incalzit bine afara si deja curentul incepe sa curga in valuri. Mcar de-ar anunta cu cateva minute inainte sa pice

daniel

• Newbie
  • *
Răspuns: Discutii cu privire la furnizorul de energie E-on Moldova
« Reply #1 on: 29 June, 2011, 11:17:17 AM »
E-on ELECTRICA isi bate joc de populatia din Aroneanu, ne lasa fara curent electric din ce in ce mai des si nu iau nici o masura sa rezolve problema cit de curind. Fac apel la locatarii comunei sa luam noi masuri si sa ne facem auziti, nu numai sunind la deranjamente cind se opreste curentul dar si la alte institutii cum ar fi: protectia consumatorului,televiziuni , ziare sau chiar sa-i dam in judecata.
Domnul Primar sa implicat si se implica foarte mult in rezolvarea acestei probleme DAR TREBUIE SUSTINUT SI AJUTAT SI DE "NOI" LOCUITORII ACESTEI COMUNE.

sebyy

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: 29 June, 2011, 12:07:29 PM »
La ultima pana de curent eu am sunat 1 ora incontinuu fara sa rsapunda cineva de la EON

Alexx

• Administrator
  • Full Member
« Reply #3 on: 29 June, 2011, 12:24:45 PM »
Am mutat discutiile cu privire la e-on energie moldova intr-un singur topic pentru a fi mai usor de urmarit.

user

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: 29 June, 2011, 12:55:02 PM »
« Last Edit: 29 June, 2011, 12:56:56 PM by user »

ghia_don

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: 29 June, 2011, 20:12:07 PM »
. "In conformitate cu prevederile legale, consumatorii vulnerabili care utilizeaza aparate speciale pentru mentinerea starii de sanatate beneficiaza de o atentie deosebita in asigurarea continuitatii in alimentarea cu energie electrica. In acest sens, este necesara depunerea unei solicitari scrise din partea consumatorului, insotita de documentele medicale care atesta starea de sanatate, precum si documentatia tehnica pentru aparatul utilizat, la Centrul de Relatii Clienti din Iasi, str. Agatha Bîrsescu nr. 4 bis“, se arata in raspunsul oficial E-ON Moldova.

Paragraful acesta din regulamentul intern al Eon-ului(banuiesc)...m-a facut sa rid cu lacrimi...dar cu lacrimi amare...
Deja imi imaginez cum vor cara angajatii lor curent electric pentru aceste cazuri speciale :o cu oborocul probabil, sau cu alte recipiente ..daca in zona respectiva e pana totala...Cind au elaborat o asemenea aberatie s-a gindit cineva la cit de absurda e?
Pina nu se va taia capul acestor companii si nu vor fi date afara din tara, nu se va intimpla nimic bun..
Pe vremea lui Ceausescu stiam ca se opreste curentul intre anumite ore si era lege...pregateam luminarea pentru ora 16...acum nu te mai instiinteaza nimeni...ca nu-i doare-n facturi..

user

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: 30 June, 2011, 17:07:33 PM »
Electricitatea este de doua ori mai scumpa la noi decit in UE

Franta are astfel cele mai mici tarife la electricitate din Uniunea Europeana raportat la veniturile populatiei, precedata de Finlanda.

Consumatorii casnici din Romania platesc preturi aproape duble la electricitate comparativ cu francezii, raportat la puterea de cumparare, in timp ce pretul gazelor este, dupa aceleasi criterii, apropiat de media UE si mai ridicat decit in tari precum Luxembourg, Franta sau Belgia.

Desi romanii beneficiaza, in valoare nominala, de cele mai scazute preturi la gaze din UE si aproape cel mai reduse tarife la electricitate, veniturile mici ale populatiei urca aceste cifre pina aproape de si chiar peste media Uniunii Europene, raportat la puterea de cumparare, reiese dintr-un comunicat prezentat miercuri de Eurostat. Astfel, consumatorii casnici din Romania plateau, in a doua jumatate a anului trecut, 10,52 euro per 100 kWh de electricitate, in urcare cu 8,1% comparativ cu aceeasi perioada din 2009.

Raportat la puterea de cumparare, pretul creste de aproape doua ori, la 20,25 euro per 100 kWh, lasind in urma media UE, de 17,08 euro. Spre comparatie, francezii platesc 15,98 euro per 100 kWh in termeni nominali, insa tariful ajustat in functie de paritatea puterii de cumparare este de 11,26 euro, putin peste jumatate din cel calculat in cazul Romaniei si cu mult sub media UE.

Franta are astfel cele mai mici tarife la electricitate din Uniunea Europeana raportat la veniturile populatiei, precedata de Finlanda (11,45 euro), Grecia (12,75 euro) si Marea Britanie (14,32 euro). De altfel, Romania este pe locul al saptelea in UE in functie de preturile la electricitate la paritatea puterii de cumparare. Cele mai ridicate tarife la energie electrica astfel calculate sint suportate de consumatorii casnici din Ungaria (25,7 euro), Slovacia (24,7 euro) si Germania (23,2 euro). In termeni nominali, cele mai reduse preturi la electricitate din UE au fost inregistrate in Bulgaria (8,3 euro per 100 kWh), Estonia (10 euro), Letonia si Romania (circa 10,5 euro fiecare).

La polul opus se regasesc Danemarca (27,1 euro), Germania (24,4 euro), Cipru (20,2 euro) si Belgia (19,7 euro). Pentru gaze naturale, romanii au platit in a doua jumatate a anului trecut 7,73 euro pe gigajoule, in urcare cu 4,3% fata de aceeasi perioada din 2009, se arata in raportul Eurostat.

Raportat la puterea de cumparare, tariful creste de aproape doua ori, la 14,88 euro, insa ramine sub media UE, de 15,88 euro. Francezii beneficiaza si in cazul gazelor de preturi mai mici decit romanii raportat la venituri, de 13,96 euro, desi tariful nominal este de 15,98 euro pe gigajoule. Raportat la puterea de cumparare, cele mai mici preturi la gaze din UE se regasesc in Luxembourg (10,9 euro pe gigajoule), Marea Britanie (11,6 euro), Irlanda (12,7 euro) si Franta (circa 14 euro), iar cele mai ridicate in Bulgaria (26,9 euro), Ungaria (25,1 euro) si Suedia (23,8 euro).

Dupa tarifele reale, cele mai scazute tarife la gaze pentru consumatorii casnici au fost inregistrate in Romania (7,7 euro pe gigajoule), Estonia (11,1 euro), Letonia (11,3 euro) si Marea Britanie (11,7 euro). La polul opus se regasesc Suedia (30,3 euro), Danemarca (30,1 euro), Italia (21,9 euro) si Olanda (19,8 euro).

de ici: http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/electricitatea-este-de-doua-ori-mai-scumpa-la-noi-decit-in-ue~ni7grj

user

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: 26 September, 2011, 15:26:11 PM »
Pentru cei care nu stiu de ce nu exista curent in satul Aroneanu, motivul e ca se lucreaza pana pe la orele 17:00 azi, eventual e posibil si maine sa se lucreze la retea.

IULIAN NASTASA

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: 27 September, 2011, 11:34:39 AM »
Bună ziua dragi Dorobănţeni.
 Nu ştiu cum se întâmplă, că în alte state membre  UE si nu numai, când cineva construieşte o locaţie în vârf de munte, deal, în urmatoarele 3-4 săptămâni apar şi cei cu energiea la poarta lor. Numai la noi stai la drumul principal si trebuie să plăteşti aproximativ 40.000 lei, să poţi fi branşat la reţeaua lor, de mizerie. Cu aceşti bani ne putem cumpăra o INSTALATIE EOLIANA şi poţi alimenta 5-6 familii la jumătate din preţul pieţi.
« Last Edit: 28 September, 2011, 10:06:39 AM by IULIAN NASTASA »

user

• Jr. Member
  • **
« Reply #9 on: 30 September, 2011, 18:07:41 PM »
Am auzit ca iar nu este lumina, iar de data asta nu stiu de vreo lucrare.

Moruzi Benoni

• Primar
  • Sr. Member
« Reply #10 on: 03 October, 2011, 23:20:50 PM »
Bună seara,
Săptămâna trecută au avut loc lucrări de tăiere a vegetației forestiere care atingea la linia de înaltă tensiune ce traversează pădurea de la pod Aroneanu până în satul Aroneanu. Până la finalizarea lucrărilor este posibil să mai avem parte de întreruperi. Să sperăm că aceste suferințe ne vor feri la iarnă de întreruperile foarte dese cauzate de arborii căzuți din pădure peste linia de înaltă tensiune.
Mai adaug și o veste bună, în lista de investiții de anul următor la E-ON este cuprins un transformator nou care va fi amplasat în satul Aroneanu, în zona care s-a dezvoltat rezidențial (tarlaua Pietroi).
Cu deosebită considerație, primar Benoni Moruzi.

bogdancretu

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: 05 October, 2011, 23:22:39 PM »
Extinderea retelei electrice in acea zona este chiar o veste buna, care ne va convinge sa construim acolo... Si care va ajuta a dezvoltarea zonei. Dea Domnul sa fie asa!

adrianaroneanu

• Jr. Member
  • **
Re: Discutii cu privire la furnizorul de energie E-on Moldova
« Reply #12 on: 04 February, 2012, 10:50:03 AM »
Acuma, eu ca sunt venit in comuna, unde e mai exact acea tarla unde se va pune transformatorul? Are legatura cu zona in care stau eu?

Le Serpent

• Guest
« Reply #13 on: 05 February, 2012, 19:54:30 PM »
Cred ca este intre tarlaua Vantu si tarlaua Hotar.
Sper ca esti lamurit.

adrianaroneanu

• Jr. Member
  • **
« Reply #14 on: 08 February, 2012, 17:35:13 PM »
sincer nu as fi preferat alt reper