Author Topic: Alegeri primăria Aroneanu 2016  (Read 2255 times)

EusebiuD

• Jr. Member
  • **
Alegeri primăria Aroneanu 2016
« on: 06 March, 2016, 00:13:12 AM »
Bună ziua,

Deschid acest topic pentru candidații de la primarie pentru a ne informa ce proiecte au în vedere pentru următorii ani si
cu ce surse de finantare le vor pune în practica.

Având în vedere starea jalnică a drumurilor, lipsă utilităților și faptul ca se apropie alegerile, așteptam cu mare interes aceste informații
 chiar și de la alte persoane (consilieri, etc...).

varumun

• Newbie
  • *
Re: Alegeri primăria Aroneanu 2016
« Reply #1 on: 11 March, 2016, 12:35:43 PM »
Buna ziua,
 Merita votati  >:(
 - Drumurile din comuna sunt asfaltate...
 - Canalizarea este finalizata...
 - Comuna este plina de tevi cu  gaz...
  Trebuie sa le multumim si sa fim foarte multumiti DE REALIZARILE LOR.
  Ramane sa mergem la vot, dar asteptam zaharul , uleiul,etc.

cilon

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: 15 March, 2016, 15:10:16 PM »
http://www.comunapestera.ro/home

in constanta se poate :)

adrianaroneanu

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: 21 March, 2016, 19:33:24 PM »
Păcat. În 2008 când m-am mutat aveam mari speranțe.  Se răspundea pe forum se mai găseau și soluții. 
Și mai păcat e ca o sa vina alegerile și o sa uite oamenii ca se puteau face mult mai multe. O sa se mulțumească cu nimic.

adrianaroneanu

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: 22 March, 2016, 08:06:30 AM »
Eu astazi nu am mai rezistat si am sunat la Primarie. Poate ca a auzit cineva sau nu, dar m-am saturat cum intru in sat sa trec cu masina prin mizeria dintro fosa si sa-mi rup masina in doua in drumuri. M-am saturat si sa vad drumuri blocate de lemenele consilierilor locali sau de balast si altele nu mai spun ale cui. M-am saturat sa vad si gunoaie pe drum parca sunt in evulul mediu si nimeni nu face nimic.
Indiferenta e mare si nimeni nu da nici un semnal ca vrea sa schimbe ceva.

cilon

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: 22 March, 2016, 09:12:20 AM »
Si noi sunam la primarie de fiecare data cand ajunge sa nu mai fie practicabil drumul din sorogari, si nu e normal ...pentru ca inseamna ca cineva nu isi face treaba sa se autosesizeze in primarie.
Pe langa toate cele enumerate mai sus ai uitat de cainii comunitari, se pare ca trebuie sa sfasie un chinez ceva inainte sa ii culeaga :D...slab.

Paul-Sorin

• Administrator
  • Jr. Member
  • "Be the change you want to see in the world"
« Reply #6 on: 12 April, 2016, 16:56:20 PM »
Bună ziua,

Din câte știu, există un raport de activitate al actualei conduceri în care pot fi găsite atât realizările de până acum, cât și proiectele pentru mandatul 2016-2020. Voi încerca să îl postez aici dacă fac rost de el în format electronic.
De asemenea, în duminica ce tocmai a trecut au fost două întâlniri, una in satul Rediu Aldei, cea de-a doua la Căminul Cultural Aroneanu, unde actuala conducere a prezentat acel raport.
Voi posta, de asemenea, dacă voi mai afla de alte întâlniri de acest fel, poate în celelalte sate.

otto

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: 13 April, 2016, 09:35:38 AM »
Stiu ca urmeaza sa fie o intalnire si in Sorogari, dar nu stiu exact cand. Daca aflati, va rog sa postati aici.

Paul-Sorin

• Administrator
  • Jr. Member
« Reply #8 on: 30 April, 2016, 09:27:46 AM »
Raport de activitate 2008-2016. Include, de asemenea, și proiectele pentru perioada 2016-2020.
« Last Edit: 30 April, 2016, 09:31:51 AM by Paul-Sorin »

adrianaroneanu

• Jr. Member
  • **
« Reply #9 on: 15 May, 2016, 08:57:44 AM »
 :)

Amuzant. Asteptam sa creasca balariile ca sa acoperim gunoaiele dar noi facem rapoarte care dau bine.

Paul-Sorin

• Administrator
  • Jr. Member
« Reply #10 on: 15 May, 2016, 21:18:33 PM »
Comentariul dumneavoastră denotă faptul că sunteți cârcotaș. Totuși, dacă nu e așa și ați identificat zone publice unde gunoiul așteaptă a fi acoperit de bălării, ați încercat să semnalați acest lucru la primărie?  :D
« Last Edit: 18 July, 2016, 11:31:31 AM by Paul-Sorin »

EusebiuD

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: 18 May, 2016, 07:05:22 AM »
Domnule Paul-Sorin, daca actuala conducere din primarie asteapta sa fie sesizata despre aceste lucruri ar fi mai bine sa plece singuri, daca nu o vom face noi la alegeri.Sunt platiti din bani publici sa rezolve aceste probleme nu sa doarma in primarie si sa astepte sesizari.

Uitati va sesizez eu acum ca in spatele fermei din Aroneanu sunt mai multe terenuri pline de gunoaie chiar langa gardul aeroportului care se vad si din avion pentru cei care au ochi sa vada.

Privind raportul primarului trebuie sa apreciem ce a facut pana acum, dar nu este suficient pentru perioada de 8 ani.
In primii ani eram foarte increzator, dar daca dam deoaparte ce a facut in primul mandat, nu prea mai raman multe, mai ales in ultimii 3 ani.

Nu vreau sa fiu carcotas dar:
-sa ai canalizare si sa nu o pui in functiune in 5 ani este o mare nerealizare
-suntem cam singurii de langa Iasi care nu avem nume si numere la strazi.Cand vine ambulanta trebuie sa te caute o ora prin sat
-gazul este departe desi gazoductul trece pe langa noi
-strazile arata ca in evul mediu si nimeni nu va aloca fonduri pentru asfaltare pana nu este gaz si canalizare in functiune
-curatenia, taiat iarba, santurile(care nu exista), deszapezirea ar trebui sa fie pe primul loc
sunt doar cateva lucruri care tin de civilizatie

Sper ca cele de mai sus sa fie o prioritate pentru viitorul primar indiferent cine va fi el.
Stim ca problema principala este lipsa banilor, dar acestia se gasesc la Consiliul Judetean, iar primarul daca este dat afara pe usa trebuie sa intre inapoi pe geam, nu sa astepte doar taxele si impozitele noastre.

Sunt multi veniti in sat care au asteptari mari de la primar si majoritatea au buletin de Aroneanu.

Asteptam sugestii, propuneri privind candidatii de la primarie

cilon

• Jr. Member
  • **
« Reply #12 on: 18 May, 2016, 08:58:06 AM »
     Mai nou cu proiectul de iluminat public am fost lasati in intuneric in Sorogari. Au fost luate becurile din fata curtilor ca sa fie puse sa lumineze campurile anumitor persoane...cel putin pe strada mea 5 case au ramas in intuneric...iar replica primariei a fost una demna de Romania: " Daca asa v-ati nimerit...1 stalp da 1 nu!". Asa am sa platesc si eu impozitele 1 an da...1 nu.
Nu sunt carcotas al acestui proiect care a adus mai multa lumina in sat, dar din cate stiu eu regulile sunt facute pentru oameni, nu doar ca sa fie facute. Cand am incercat sa luam legaura cu primarul...nu raspunde la tel, iar viceprimarul arunca greutatea deciziei pe primar. Elegant! Le mai dam un ragaz poate sunt pe cale sa remedieze aceasta problema. Daca nu vor rezolva ...mergem in presa/tv asa ca inainte de alegeri.

Andrei Nas

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: 18 May, 2016, 17:48:18 PM »
 Una din cele 5 case lasate in bezna , este a mea ,"pentru ca asa m-am nimerit"..la stalpul cu " NU ";in stanga si in dreapta mea,au fost stalpii cu "DA ",stalpi ce lumineaza un teren agricol cu papusoi si un teren cu o casa parasita,ca doar nu o sa-l lase in bezna pe marele consilier al primariei..,proprietarul terenurilor..nu dam nume :)) .Apoi,a fost putin praf in ochi cu santurile facute pentru scurgerea apelor( bine venite dealtfel),doar ca au lasat un glod foarte mare in urma,iar la solicitarea noastra sa aduca o masina de piatra ,bineinteles,ca nu se poate...sau nu in viitorul apropiat....poate in 2020,normal ca inaintea alegerilor.Anul asta a fost suficient pentru electoral.In rest,numai de bine,va invitam saptamana viitoare sa urmariti presa/tv,sa ne cunoasteti :))