Author Topic: Ședință pe strada pădurii, sat Aroneanu, 30-07-2016  (Read 571 times)

Paul-Sorin

• Administrator
  • Jr. Member
  • "Be the change you want to see in the world"
Ședință pe strada pădurii, sat Aroneanu, 30-07-2016
« on: 30 July, 2016, 23:39:53 PM »
În această seara a avut loc prima dintre ședințele ce se vor organiza pe fiecare stradă din comună. Locuitorii străzii pădurii din satul Aroneanu au avut ocazia de a discuta, timp de peste 3 ore cu domnul primar Benoni Moruzi diferite probleme pe care le întâmpină. Cele mai importante puncte au fost legate de canalizare, drumuri și gospodărirea comunală. În legătură cu canalizarea, am atașat prima și ultima pagină a contractului de finanțare, copii pe care le-au primit și oamenii cu care s-a discutat în această seară. Punctual, lucrările vor reîncepe de luni, 8 august 2016 în satul Aroneanu urmând să se avanseze mai apoi în Dorobanț și Șorogari. Referitor la asfaltare, există deja un proiect aprobat spre finanțare, lucrările urmând să înceapă după finalizarea canalizării. Încercăm să postăm în cel mai scurt timp o hartă cu drumurile ce vor intra în acest proiect. În ceea ce privește gospodărirea comunală, am atașat de asemenea un document ce conține un extras din legislație care prevede faptul că fiecare locuitor este OBLIGAT să întrețină șanțurile, rigolele, podețele de la intrările în curți ș.a.m.d. Așadar, a fost aleasă ultima săptămână a fiecărei luni, săptămâna în care toți cetățenii satului Aroneanu vor efectua lucrările de cosire a vegetației de pe întreaga lungime a limitei cu drumul public, și vor asigura întreținerea rigolelor în cazul în care sunt colmatate.
În afară de aceste probleme, au mai apărut întrebări referitoare la eventualitatea dotării comunei cu gaz metan, la amplasarea unor indicatoare rutiere sau la atribuirea de nume pentru toate străzile.

sebyy

• Jr. Member
  • **
Re: Ședință pe strada pădurii, sat Aroneanu, 30-07-2016
« Reply #1 on: 26 August, 2016, 10:58:25 AM »
Referitor la asfaltare, există deja un proiect aprobat spre finanțare, lucrările urmând să înceapă după finalizarea canalizării. Încercăm să postăm în cel mai scurt timp o hartă cu drumurile ce vor intra în acest proiect.
Buna ziua, pe mine ma intereseaza cand si daca va intra in asfaltare drumul din Sorogari. Multumesc

Paul-Sorin

• Administrator
  • Jr. Member
  • "Be the change you want to see in the world"
« Reply #2 on: 27 August, 2016, 12:39:51 PM »
Da, drumul din satul Șorogari va face obiectul asfaltării de la pod până la biserica din sat. Lucrările vor începe după finalizarea canalizării.

cilon

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: 06 September, 2016, 11:00:09 AM »
Pana va fi tras asfaltul nu se mai fac lucrari de intretinere a drumului din sorogari? In sat e foarte deformat, damburi, gropi etc.

otto

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: 08 September, 2016, 09:49:02 AM »
Aceasta mult promisa canalizare si extinderea retelei de apa la casele de langa parc cand va veni? Eu personal m-am saturat sa tot sun si sa intreb si sa aud "facem" si sa nu se intimple NIMIC. Vad ca se vorbeste despre asfaltare, eu zic ca e departe tare acest moment, dupa cum se "misca" primaria. Suntem destui care nu mai avem rabdare legat de tragerea retelei de apa/canalizare/curent, lucruri ce trebuiau terminate pana acum conform contractelor! De putut se poate, in zona s-au tras 100m de conducta de apa, banui ca prin clasicele "relatii". Vom face publica toata povestea la ziar, TV, etc, pentru ca rabdarea s-a terminat.